Брой 10: Всички публикации
Отсреща в Албания планината продължаваше да гори. В подножието ѝ светлините на някакъв град примигваха бледи и неуверени. Какво толкова гори по тези голи скали. Заедно с поривите на …
Един материалистичен феминистки възглед за потискането на жените разбива идеята, че жените са „природна група“, т.е. „расова група от специфичен вид, група, възприемана като природна, група мъже, разглеждани с …
Към едно разбиране на l’écriture féminine Днес сцената на феминизма е Франция. Движението за освобождение на жените ( Mouvement de libération des femmes – MLF) нараства всяка година, но …
Ако не беше лесбийски, този текст не би имал смисъл въобще (Никол Бросар, L’Amer) В известен смисъл лесбийската самоидентификация може да се възприема, изрази и представи концептуално посредством или …
Преглед на лесбийската феминистка критика През седемдесетте години се появи поколение лесбийски феминистки литературни критици. Някои като лесбийката професорка в стихотворението на Лин Стронгин „Сейър“1 се бяха затворили в …
Еротиката като сила Съществуват различни видове енергии – изявени и неизявени, съзнавани и несъзнавани. Еротиката е източник във всеки един от нас, която е залегнала в един дълбок и …
Лесбийският роман на английски език В стихотворението си „Гмуркайки се в разбития кораб“ (1972) Ейдриън Рич си представя потопяване в морето на историята, при което вижда както разрухата, така …
Исторически корени на съвременната лесбийска итендичност През 1884 г. застаряващата френска художничка Роза Боньор пише на сестра си от Ница, където е отишла да скицира, облечена както обикновено с …
Полови разлики в литературния дискурс Така, като дете велик, за да говоря, безпомощен в родилните си болки, Възпирах побеснялата писалка и удрях себе си от злоба, „Глупак“ – ми …
Жената-писател или тревогата на авторството „Мъж, който не познава болните жени, не познава жените.“ С. Уиър Мичъл „Опитвам се да опиша това дълго ограничаване, надявайки се, че със …